Największe kuwety otwarte

Wracamy do tematu podstawowych sprzętów w kocim domu – tym razem kuwety. Jedną z pierwszych kwestii do ustalenia jest jej odpowiednia wielkość. Jaka powinna być? Kot musi mieć możliwość swobodnie się w poruszać, w tym obracać. Dobrze byłoby, gdyby kuweta miała długość równą co najmniej 1,5 kota, liczone bez ogona (swoją drogą fajna jednostka 🙂 ). I tu dochodzimy do sedna sprawy – spora część kuwet dostępnych na polskim rynku będzie nawet dla przeciętnej wielkości kota „na styk” lub nawet przyciasna.

Chciałabym, żeby więcej opiekunów dowiedziało się, że kuwety XXL nie są przeznaczone tylko dla największych ras kotów. Nie spotkałam się jeszcze, żeby problemem była kuweta za duża, za to wiele kotów zaczyna załatwiać się poza nią, gdy przestrzeń jest zbyt mała, by mogło być im w pełni wygodnie. O tym, że nawet o 50% większa kuweta potrafi zrobić dużą różnicę przekonały mnie też osobiste doświadczenia. Od kiedy kilka lat temu pojawiły się u nas w domu bardziej przestronne kuwety, Lilo, moja (średnich rozmiarów) kotka korzysta z nich wyraźnie chętniej niż z kuwety o standardowych wymiarach. Widzę to po tym, że wybiera starannie miejsce, w którym się załatwi (w mniejszej kuwecie nie było dużego wyboru), kopie tak długo jak ma ochotę, zupełnie nie spieszy jej się do wyjścia – wcześniej dało się odczuć, że po sprawie chciała opuścić kuwetę jak najszybciej.

Pamiętajmy – to, że kot załatwia się w danej kuwecie, a nie poza nią, nie znaczy, że na pewno jest dla niego odpowiednia. My potrafimy przecież zaakceptować konieczność załatwienia się w obskurnej, ciasnej toalecie na stacji benzynowej, gdy nie ma innego wyboru, ale nie chcielibyśmy tego robić codziennie do końca życia. W naturze, dla przodków kota toaleta była dowolnym miejscem, które uznały akurat za komfortowe. W domu dajemy kotu do wyboru maksymalnie kilka miejsc, które co prawda są dla niego atrakcyjne ze względu na sypkie podłoże, w którym można kopać, ale nie zawsze odpowiadają mu też pod innymi względami. Wielkość kuwety, ale też jej lokalizacja, otoczenie i dokładny rodzaj podłoża powinny być dopasowane do preferencji danego osobnika. Zadbajmy o to, żeby załatwianie się w wybranej przez nas kuwecie było dla kota kompromisem między jego naturalnymi potrzebami a naszymi oczekiwaniami, a nie przykrym przymusem.

Czemu akurat kuwety otwarte? Załatwianie się w zamkniętym „pomieszczeniu” jest dla nas normą i myślimy, że kot, podobnie jak my, chciałby prywatności. On jednak niekoniecznie ma takie same priorytety – otwarta kuweta zapewnia kotu możliwość obserwacji otoczenia i większe poczucie bezpieczeństwa. Inny kot, nie ważne czy wyimaginowany (taki już koci instynkt), czy rzeczywisty koci współlokator, nie odetnie mu jedynej drogi ucieczki, nie zablokuje wyjścia. Bezpieczeństwo jest dla kotów potrzebą równie ważną co regularne oddawanie moczu i kału. W krytej kuwecie kumulują się nieprzyjemne zapachy, a zwierzęciu o szczególnie dobrze rozwiniętym zmyśle węchu, nie będzie raczej przyjemnie przebywać w takich warunkach. Poza tym, patrząc z perspektywy opiekuna, przy otwartej kuwecie łatwiej będzie nam zaobserwować czy kot nie załatwia się w pozycji, która mogłaby nam podpowiedzieć, że odczuwa ból. Jeśli jednak twój kot (mając wybór) preferuje kuwetę krytą, są i takie koty – część wymienionych kuwet jest dostępna także w wersji z daszkiem (polecam też Ferplast Bella Maxi Cabrio – 66cm długości). Dla większego komfortu kota warto za to wymontować drzwiczki.

Przy okazji dodam, że kuwetą może być każdy podobnego kształtu pojemnik! Opiekunowie naprawdę sporych kotów przystosowują często jako kocią toaletę pojemniki do przechowywania dostępne w sklepach meblowych – jak ten. Nie chcę Was tu namawiać, żebyście koniecznie jako kuwetę wstawiali do domu całą dziecięcą piaskownicę wypełnioną żwirkiem, chociaż koty raczej nie miałyby nic przeciwko 🙂

Po przydługim wstępie prezentuję największe kuwety, jakie można obecnie dostać – w kolejności od mniejszych do większych:

9. IMAC Funny XXL

62×49,5x33cm

Cena: od 60zł – trzecia najtańsza opcja

9. SAVIC Simba

64x46x31cm

Cena: od 129,8zł

Uwagi: kuweta przesiewowa – wewnątrz znajduje się sito

8. YARRO XXL

65x48x27cm

Cena: od 99,99zł

7. ANIONE Mega tray L

66x49x27cm

Cena: od 95,90zł

6. IMAC Fred (wersja dla dużych kotów)

66x51x16cm

Cena: od 85,90zł

5. MP BERGAMO PinUp Maxi

66x49x34cm

Cena: od 47,49zł – druga najtańsza opcja

4. TRIXIE Berto XL

69x47x26cm

Cena: od 149,99zł

Uwagi: kuweta przesiewowa – wewnątrz znajduje się sito

3. SAVIC Aseo XXL

67,5×48,5x28cm

Cena: od 46,80zł – najtańsza opcja

2. EUROPET BERNINA Space L

70X56X27cm

Cena: od 102,20zł

1. TRIXIE Primo XXL

71x55x24,5cm

Cena: od 74,80zł – najlepszy stosunek ceny do wielkości

Uwaga: dostępna także pod nazwami – Zolux Jumbo, Stefanplast Queen

Dla prawie wszystkich kuwet zostały podane wymiary zewnętrzne, wewnętrzne będą nieco mniejsze, zależy to przede wszystkim od szerokości rantu. Wpis powstał w kwietniu 2021, ceny i dostępność kuwet na rynku mogą się zmieniać.

Wiktoria Najberg/Kotanie

Dodaj komentarz